Sušení bylinek
Sušení bylinek
Bylinky můžete pěstovat na zahrádce i za oknem paneláku Rostlinky, které potěší oko a posléze i na talíři
Pokud pěstujeme bylinky hlavně pro koření, stojí za to pěstovat je tak, abychom je mohli sklízet průběžně a měli tak zajištěný celoroční přísun čerstvých. Čerstvé totiž mají rozhodně lepší chuť i vůni, i když je možné velmi snadno si nasušit jednorázově zásobu na hodně dopředu. Ovšem proč jim nevěnovat místo v trhulících za oknem nebo na záhonech - jsou k hezké na pohled.
Bylinky lze velice úspěšně pěstovat jako hrnkové rostliny a některé druhy lze pěstovat i v bytě. Musíme mít však na paměti, že bylinky nejsou pokojové rostliny. Většina bylinek v bytě trpí i na okenním parapetu nedostatkem světla, proto jim velmi prospívá, pokud je přes léto necháme na čerstvém vzduchu (např. na balkoně), kde mohou přímo užívat sluníčka.
Osvědčenými druhy na okenní parapet jsou: bazalka, pažitka, petržel, tymián, kerblík, oregano (dobromysl) a majoránka, nebo šalvěj (velmi atraktivní jsou zejména její různobarevné odrůdy).
Pokud nemáme s pěstováním v květináčích ještě žádné zkušenosti, bude pro nás nejjednodušší zakoupit mladé bylinky v zahradnictví nebo i obchodních domech, kde se v poslední době objevili v rámci nabídky oddělení s ovocem a zeleninou a ty pak přesadit do větších nádob. Statnější byliny, např. rozmarýn, levanduli nebo šalvěj, můžeme vypěstovat z řízků, ovšem pamatujte, že je budete potřebovat na zimu sklidit před mrazem nebo je zpracovat...
Při sázení bylinek se klade důraz zejména na kvalitní drenážní vrstvu na spodu květináče, která má za úkol odvádět nadbytečnou zálivku od kořenů rostlinky a chrání je tak před uhnitím. Jako drenáž použijeme drobný štěrk, střepy z hliněných květináčů, případně hrubý písek nebo kamínky. Dále vyplníme květináč kvalitní půdní směsí s příměsí rašeliny nebo listovky. Můžeme použít také odlehčené bezpůdní pěstební substráty, v takovém případě je však nutné častější hnojení a vydatnější zálivka než u substrátů půdních.
Bylinky v květináčích vyžadují náležitou péči, prvořadá je především zálivka. Nemusíme je naopak hnojit tak často jako běžné pokojové rostliny, vesměs jim k doplnění živin stačí, když je jednou za rok přesadíme. Rostlinky přesazujeme do větších květináčů, pokud jejich kořeny už začaly prorůstat stávajícím květináčem. Velkým rostlinám, které není možné celé přesadit (např. okrasným vavřínům), vyměníme alespoň vrchní vrstvu půdy (5-7 cm).
Jak si bylinky nasušit?
Kuchyňské byliny, které chceme sušit, je nejlepší sbírat za teplého, suchého dne, nejlépe ráno, když jsou oleje aktivní látky v rostlinách nejvíce koncentrované. Pro sušení vybíráme pouze čisté a zdravé části rostlin. Rostliny můžeme sušit buď svázané ve svazečcích, samostatně či více druhů spolu, nebo volně, např. na sítu pro sušení rostlin či na plechu. Svazečky více druhů bylin (bouquets garnis) jsou v interiéru vítaným doplňkem, nejenže jsou při sušení velmi dekorativní, ale přinášejí nám i celou řadu vůní. Abychom uchovali barvu i aroma, měli bychom bylinky sušit vždy na větraném, stinném místě. Dobře usušené rostlinky poznáme tak, že je lze snadno rozemnout mezi prsty. V tomto případě sušení trvá asi jeden týden, pokud chceme tuto dobu zkrátit, můžeme bylinky sušit také v troubě při teplotě cca 25-30°C. Pokud sušíme kořeny některých druhů léčivek, nakrájíme je na asi 1 cm silné plátky a sušíme buď pozvolna na větraném, stinném místě (asi 1 týden) nebo v troubě při 50°C.
Sušené bylinky uchováváme ve vzduchotěsných nádobách, jednotlivé druhé odděleně a vždy označené.
Zajímavým tipem je bylinky zmrazit. Bylinky nakrájíme nadrobno a vsypeme je do tvořítka na led a přidáme trochu vody. Takto konzervované bylinky neztrácejí téměř nic na chuti a vůni čerstvých bylinek a jsou připraveny kdykoliv k okamžitému použití, ovšem spíše v teplé kuchyni.