Dieta a liposukce
Obrázek vrch

Dieta a liposukce

Home >> Koutek pro ženy >> Dieta a liposukceDieta a liposukce

"Nemám na ty věčné diety nervy," stěžuje si leckterá žena. "Nejraději bych si ten tuk nechala odsát!" To je samozřejmě možné. Liposukce dnes patří k nejběžnějším výkonům plastické chirurgie. Bohužel ale nemůže sloužit jako náhrada diety. Pouze totiž pomáhá ke zformování postavy v místech, které jsou na usazování tuku nejvíce náchylné - tedy na břiše, bocích, hýždích, stehnech, popřípadě podbradku.

"Samotnému chirurgickému výkonu často předchází redukce váhy, řízená lékařem," říká MUDr. Svatopluk Svoboda, který ordinuje v Alfa-Centru lékařské kosmetiky a léčebné rehabilitace. "Při jednom zákroku lze totiž odstranit jen omezené množství tuku - většinou tak kolem půldruhého litru, u hodně obézních lidí maximálně dva litry. Odsátí většího množství tuku se nedoporučuje, mohly by nastat různé pooperační komplikace. Rovněž je důležité, aby se kůže nad odstraněným tukovým polštářem stačila přizpůsobit úbytku objemu a nezůstala volná."

Pro odsátí tukových buněk je nejvhodnější věk do 35 let, protože v té době je ještě kůže dostatečně pružná a dokáže se snadno přizpůsobit novým poměrům. Samozřejmě ji mohou bez problémů absolvovat i starší ženy, kterým nevadí drobné kožní nerovnosti a touží se jen zbavit tukových polštářů, nápadných v každém oblečení. V některých případech lze navíc přebytečnou kůži odstranit.

Liposukce se provádí v celkové narkóze. Nejprve si chirurg nakreslí na tělo oblasti, kterých se zákrok týká a většinou je napustí speciálním roztokem, který pomáhá tuk uvolňovat. Potom vytvoří malé řezy dlouhé zhruba 6 mm. Jsou tak malé, že na zašití stačí jeden jediný steh. Později nejsou téměř vůbec znatelné. Těmi zavede do těla kanylu, pomocí které tuk odsaje. Hned po operaci je žena obléknuta do speciálních dlouhých či krátkých elastických kalhot, které pevně obepnou oblasti, na kterých byla liposukce prováděna a napomáhají tak správnému přilnutí kůže. Tyto liposukční návleky se objednávají ještě před operací přímo na míru.

"Pacientka může domů většinou už druhý den po operaci," tvrdí doktor Svoboda. Zhruba týden až deset dnů po výkonu (v té době se také vyjímají stehy) by pacientka měla být co nejvíce v klidu a měla by i málo chodit. Elastický oblek by však měla nosit ještě jeden či dva měsíce. Několik týdnů stále (svlékat ho může jen na dobu nezbytnou k hygieně), po čase pak zejména při pohybu a zátěži.

Zákrok je samozřejmě možné provést na více místech najednou. Nejčastěji se kombinuje liposukce břicha a boků nebo vnitřních stehen a kolen. Odsává- li se tuk jen v jedné oblasti, stojí zákrok cca 10 000 Kč. Cena se však může vyšplhat až ke 30 000 Kč.

Veškeré své dotazy ohledně liposukce vám zodpoví:

MUDr. Svatopluk Svoboda, Poradna plastické chirurgie, Alfa - Centrum lékařské kosmetiky a léčebné rehabilitace, Václavské nám. 30, Praha 1, tel.: 22423 0386, 607 264 744

Názory těch, které vše prožily:

Podařilo se nám hovořit se třemi ženami, které si liposukci přály a nakonec ji i podstoupili. Představíme vám jejich zkušenosti:

Marta (28), pracuje u zahraniční firmy jako asistentka ředitele, liposukci prožila před třemi lety.

Mám velmi štíhlý pas a proto bylo velmi vidět, že se mi tuk usazoval na stehnech - můj stín vypadal jako pěkná hruška. Koupit si kostým, to byl horor - vršek velikosti 38 a spodek 44 přes boky. Držet dietu nemělo smysl. Liposukci mi lékař posvětil a i když jde opravdu o velmi bolestivý a nepříjemný zákrok, jsem moc ráda. Hojení nebylo problémem, elastické prádlo se dalo vydržet a tak radost přebila vše ostatní.

Veronika (37), podnikatelka, liposukci má za sebou rok.

Tak kdybych věděla jak to bolí a co to obnáší kolem, asi bych si své špekaté pozadí nechala. Je fakt, že se postava vylepšila, ale za tu cenu! Nikdy bych se nevrátila. Hojilo se mi to velmi špatně a zbyly mi na místě ran takové jizvy, že to vypadá jako velikánská celulitida, tudíž to zase na obtažené kalhoty není. Navíc se mi zdá, že se tuk hromadí nad tou oblastí…

Zdeňka, 23 let, studentka, zákrok prodělala před čtyřmi měsíci

Postava mne trápila vždy a na stehnech jsem opravdu nezhubla ani když jem procvičila několik hodin denně. Liposukce mi přijde sice trošku nepříjemná, ale s úžasným výsledkem. Bolí to, je to s omezením, musíte cvičit a nosit speciální prádlo, ale když víte, proč to chcete, dá se vše vydržet.

Jednoduchá dieta

Můj návod na dietu je opravdu jednoduchý (my dodáváme - pro toho, kdo nemá problémy se silnou vůlí):

 • 1. den: pouze ovoce a k pití džus
 • 2. den: zelenina a k pití voda
 • 3. den: celozrnné pečivo a dietní maso (šunka, drůbeží maso, ryby) dle chuti

Ideální na zhubnutí je jíst melouny a ananas, hodně pít vodu, zcela vyloučit z potravy cukr, a hlavně dodržovat krátké intervaly mezi jednotlivými dávkami jídla - při pravidelném přísunu malých porcí jídla "oblafneme" tělo natolik, že přestane vytvářet podkožní zásoby tuku.

Karolina Srbová, České Budějovice

Americká dieta

Za rozhodně velmi účinnou dietu považuji třináctidenní, která byla jeden čas populární, jmenovala se americká:

1.a 8. den

 • Ráno - 1 šálek kávy,1 kostka cukru
 • Poledne - 1 vejce natvrdo,špenát jen podušený na vodě,1 rajče
 • Večer - 1 velký biftek - bez tuku , zeleninový salát s citronem

2. a 9.den

 • R - 1 šálek kávy, 1 kostka cukru
 • P - 1 velký biftek,salát,1 ks ovoce
 • V - 1 bílý netučný jogurt , 1 plátek šunky

3. a 10.den

 • R - 1 šálek kávy ,1 kostka cukru,1 plátek chleba
 • P - uvařený chřest(mrkev , zelí, květák ), 1rajče , 1 ks ovoce
 • V - 2 vařená vejce,plátek šunky , salát s citronem a olejem olivovým

4. a 11 den

 • R - 1 šálek kávy , 1 kostka cukru,1 plátek chleba
 • P- 1 vejce natvrdo , 1 mrkev,plátek netučného sýra
 • V- 1 bílý netučný jogurt ,1 ovocná přesnídávka

5. a 12 den

 • R -1 nastrouhaná mrkev s citronem
 • P -kus vařené ryby s citronem a máslem
 • V - biftek , salát s citronem , vařený kus zeleniny

6. a 13. den

 • R -1 šálek kávy , 1 kostka cukru,1 plátek chleba
 • P - 1/2 kuřete vařeného bez kůže , salát s citronem
 • V - 2 vejce natvrdo,1 nastrouhaná mrkev s citronem

7. den

 • R - 1 šálek čaje bez cukru
 • P - 1 kus vařeného masa , 1 ks ovoce
 • V - NIC

14. den

 • VŠECHNO s mírou.

Vše se upravuje na vodě, porce salátu, ovoce i zeleniny přiměřené, plátek chleba (malý, slabý). Musí se MOC a MOC pít alespoň 3,5 litru nealko a nesladké, kdo nemůže kávu tak meltu. Vyzkoušela jsem si, že se musí přesně dodržovat dávkování - nevynechávejte ani zmíněný cukr a olej. Radím se pravidelně zvážit (nejlépe ráno), údaje si zaznamenat a kochat se jimi, když přijde krize. Protože jde o dietu zaručenou, budou vám postupně údaje velkou psychickou podporou. Při dietě se shodí podle důslednosti a množství vypité tekutiny 6 - 8 kg. S pozdravem a přáním úspěchu v hubnutí.

Hana, Kladno