Stěhování
Obrázek vrch

Stěhování

Home >> Koutek pro ženy >> Stěhování



Stěhování

Rady jak se lépe připravit ke stěhování

Nebojte se vyměnit "hnízdečko" - ovšem po důkladné přípravě!

Také jste slyšeli, že stěhovat se je daleko horší, než vyhořet? A taky jste si to už měli tu čest vyzkoušet? Tak jste asi udělali při přípravě "přesunu" něco špatně. Asi jste chtěli ušetřit a proto jste si parádně zkomplikovali život a přidělali tunu zbytečných starostí. Nebo jste se dobře a dostatečně dopředu nepřipravili na všechna úskalí. Proto jsme nahlédli do zkušeností odborníků a nabízíme pomocnou ruku.

Samozřejmě, klíčovou roli při stěhování hrají vaše představy o tom, kolik financí do toho dáte. Čím méně to bude, tím více zbude starostí a práce na vás. Samozřejmě zabalit si vše vlastními silami a pak zavolat bandu kamarádů s auty - to je možná, ale také nejméně pohodlná cesta ke změně adresy. Bude vás to stát jen náklady na benzín a asi "na pivo" kamarádům, ale pohodlí nečekejte.

Můžete samozřejmě zůstat "na půl cesty" - zabalit si vše sami, ale pak na přenášení a přepravu pozvat firmu - to je také asi nejčastější způsob. Ovšem pokud si chcete vyzkoušet, co to je za pohodlíčko svěřit vše stěhovákům a nechat se přesunout "na klíč", vyhledejte příslušnou firmu. Vše je jen o penězích - a někdy se šetřit nevyplatí.

Jen abychom vás namlsali - extrémní varianta je ta, že se ráno zvednete od snídaně, dáte hrnek do dřezu, obléknete se a obujete a vezmete si kabelku nebo tašku a vyrazíte do práce… no a večer už přijdete do nového bytu, kde na vás bude čekat starý hrnek od snídaně v novém dřezu nové kuchyně… Prostě nic není nemožné, když si to můžete dovolit.

Příprava na stěhování

Připravte seznam věcí, určených ke stěhování a s ním požádejte několik stěhovacích firem, aby vám vypočetli cenu. Pak porovnejte a vyberte si jednu z nich. Ptejte se ale nejen po výsledné cifře, ale i po pojištění za případné škody

Zvláště ve větších městech je lepší naplánovat si stěhování na víkend - hlavně kvůli volnějšímu provozu na silnicích.

Dobře uvažte, kolik lidí si máte na práci objednat - nešetřete na nich, protože pak to bude trvat zbytečně dlouho.

V místě odkud se stěhuje i tam, kam se pojede se postarejte v určený den o místo volné k vykládce a nakládce - čím blíž to může být vchodu, tím samozřejmě lépe pro všechny. Také dejte vědět spolunájemníkům, že zřejmě budete blokovat výtah.

Budete-li balit sami, sežeňte si co nejvíc beden dost dopředu - třeba od zelináře nebo na tržnici. Jestli nemáte, pak si můžete u stěhovací firmy zapůjčit.

Při balení dejte vždy pozor na to, aby krabice nebyla moc velká nebo těžká a unesl ji ideálně jeden člověk. To platí i pro různé pytle a tašky. Ideální je nahoru nalepit seznam obsahu a pak důkladně zalepit. Rozhodně zalepte dno!

Uvnitř nábytku nikdy nic nenechávejte - ani jednotlivé police, jdou-li vyndat. Pokud na to zapomenete, rozhodně se vysypou v tu nejnevhodnější chvíli a pokud mohou, pak i někoho zraní. Jestliže nábytek rozebíráte na menší části, popište se, slepte nebo jednotlivost dejte do společné tašky či sáčku a popište.

Skříně a ostatní kusy s otevíracími dveřmi nebo šuplíky, které nešly vyndat, přelepte páskou - ale pozor, abyste si "citlivější" povrchy nepoškodili. Jestliže je tedy nechcete přelepovat, zavažte je.

Sklo, porcelán, keramiku a všechno, o co se bojíte, zabalte po jednotlivých kouscích do novin nebo papíru. Teprve pak dejte do krabic nebo deky - ovšem vždy označte symbolem křehkých věcí nebo viditelně popište!

Květiny stěhujte zvlášť, stejně jako elektroniku.

Naprosto bokem si dejte věci zásadního charakteru - cennosti, doklady a dokumenty - ty nedávejte z ruky pokud to není stoprocentně nutné!

I když už je celý váš předešlý rodinný život v krabicích, asi je čas upíchnout někam děti a domácí zvířata - ty nedoporučujeme do tohohle kolotoče míchat, protože většinou komplikují… To, že se stěhujete je jistě pro vás i vaše okolí naprosto zásadní, ovšem měli byste o tom dát vědět i dalším. Rozhodně tedy nezapomeňte na změnu adresy. Záleží samozřejmě na tom, zda se stěhujete do vlastního bytu nebo jen do podnájmu. V prvním případě musíte tuto skutečnost nahlásit na příslušném úřadě a nechat si vystavit nový občanský průkaz.

Důležité je informovat o změnách také:

- zaměstnavatele
- poštu nebo jiné druhy zásilkových služeb
- telefonní operátory
- elektrárnu
- plynárnu
- majitele či správce starého i nového domova
- školu
- lékaře, zubaře
- zdravotní pojišťovnu
- případně finanční, živnostenský úřad či úřad práce
- správu sociálního zabezpečení
- banku
- komerční pojišťovny, u nichž máte některou z pojistek
- leasingovou společnost
- stavební spořitelnu
- známé a přátele.

Samozřejmě je nutné vyřídit všechny náležitosti dostatečně včas a tak, aby byl prostor na případné problémy. Stejně tak radíme včas oslovit stěhováky, protože jejich diáře bývají také dosti plné. No a pak už jen hodně štěstí a příjemné stěhování - věříme, že to opravdu jde bez toho, že byste zbytečně "šedivěli"…