Knedlíky
Kdo jí knedlíky, ten vyroste veliký, ten může jít za Kolumbem do Ameriky, opěvoval známý písničkář a flašinetář František Hais koncem 19. století švestkové knedlíky. Ve svém kramářském songu dokonce tvrdil, že si je vařil v Africe i cestovatel dr. Emil Holub. Což je pochopitelně autorská licence i když kdo ví, co si slovutný pan doktor dopřál jako první jídlo po návratu do Čech.
Pochutnaly si i první dámy
Knedlíky, knedle, ale také knofle všech druhů patří totiž v našich zemích už od pradávna mezi jídla velmi frekventovaná. Místo ve svém výkladu Desatera jim dokonce věnoval i mistr Jan Hus, jehož zlobilo cizí pojmenování této chutné krmě a důrazně doporučoval, že "…hodni by byli mrskanie Pražané a jiní Čechové, jenž mluvie odpoly česky a odpoly německy říkajíc knedlík za šišku." Dnes už jsme si na označení knedlík zvykli (název šiška lze občas slyšet na Moravě), zato jej pro změnu zase zatracují zastánci racionální výživy. Nemá to tedy chudák knedlík lehké, ale přesto mu zůstává stále dostatek ctitelů. Konečně, objevil se spolu s pečenou kachnou a dvojím zelím na slavnostním obědě, který při loňském summitu NATO uspořádala Dagmar Havlová pro manželky zúčastněných politiků. A jak si na něm první dámy pochutnávaly.
Tři tuny denně
Zájem o knedlíky dosvědčují statistiky, výrobci i obchodníci. Podle průzkumů agentury GfK Praha je volí stejně jako brambory, rýži a těstoviny za přílohu 44 procent lidí (zeleninovou si dá jen necelých 21 procent). A stejně tak i ti, kdo dávají přednost bezmasým pokrmům, mívají na talíři nejčastěji knedlíky bramborové. Společnost FAHO, která dodává na trh nejen chlazené knedlíky přílohové, ale i plněné a také šest druhů ovocných, jich vyrobí tři tuny denně, jak potvrdil majitel firmy Jaroslav Novotný. "Pokud jde o ovocné knedlíky, zákazníci sahají nejčastěji po švestkových, za nimiž jdou v závěsu borůvkové a jahodové. Například u borůvkových používáme nejraději ovoce ze slovenských lesů. Kanadské borůvky bývají na trhu sice celý rok, ale i když jsou velké a krásné, nemají tak lahodnou chuť a vůni jako drobnější slovenské," dodává ještě. Obchodníci zase upozorňují na lehký posun zájmu spotřebitelů od suchých knedlíkových směsí k chlazeným hotovým výrobkům.
Ostuda za sto dukátů
Švestkovými knedlíky jsme začali, a tak jimi i skončíme v jednom historickém klepu. První recept na onu perlu české kuchyně se nachází ve šlechtické kuchařce ze 17. století. Jejich příprava ovšem nebyla jednoduchá - švestky se uvařily, posekaly, vypeckovaly, smíchaly s máčenou žemlí a vejcem, balily v mouce a do zlatova usmažily. Cizinci proto nevěřili, že se něco takového dá vůbec udělat. A proto se prý jedno české poselstvo vsadilo na své amsterodamské misi o sto dukátů, že lahodné švestkové knedlíky připraví. Leč milí pánové zapomněli, že cestují bez manželek i kuchařů, a tak hanebně pohořeli. Utržená ostuda je prý mrzela daleko víc, než vyplacený tučný měšec zlatých penízků.
Rady pro nákup
- Jaké suroviny výrobce při přípravě knedlíků použil, se zákazník dozví z údajů o složení, kde musí být uveden jejich výčet. Občas se ale může setkat se sdělením, že se použila směs na přípravu knedlíků bez další specifikace. Na obalu musí být uvedeny i její dílčí složky, představuje-li víc než 25 procent celkové hmotnosti nebo objemu potraviny.
- U knedlíků plněných (ovoce, uzené maso, škvarky) musí být uvedeno množství zdůrazněné složky, například v hmotnostních procentech. Tento požadavek neplatí jen u určených případů, například když byla zdůrazněná složka použita v malém množství jen pro ochucení. Označení však musí být provedeno tak, aby se zákazník dozvěděl, že se jedná skutečně jen o ochucení.
- U výrobků chlazených se na obalu uvádí způsob skladování. Tato informace nesmí chybět u potravin, kde by mohla být při špatném skladování poškozena zdravotní nezávadnost či zhoršena jejich jakost.
- Doporučujeme, aby si spotřebitel aspoň rámcově srovnal teploty na obalu se skutečnými podmínkami při prodeji. Jestliže výrobce uvedl požadavek Skladujte při teplotě 2-8 °C, těžko bude dodržen u knedlíků vyskládaných na pultě. (KOU)
Zatímco muži dávají přednost knedlíkům kupovaným, hospodyňky oblíbenou přílohu raději vyrobí doma.