Cestování se zvířaty
Obrázek vrch

Cestování se zvířaty

Home >> Koutek pro ženy >> Cestování se zvířaty



Cestování se zvířaty

Cestování se zvířaty může být bez problémů

Jedete na dovolenou a zse vyvstávají problém, kdo se po dobu vaší přítomnosti ujme zvířat. Což třeba želva nebo kanárek - ti se spokojí s někým, kdo je nakrmí, ale pes nebo kočka jsou na dočasnou ztrátu páníčka někdy velmi citliví a dobrovolným hlídačům i sobě udělají ze života peklo. A i proto začalo mnoho rodin uvažovat o dovolené společně se zvířaty.

Mnohdé cestovní kanceláře už nabízejí chovatelům i variantu vzít psa nebo kočku s sebou, ale samozřejmě za to řádně zaplatíte. Proto přijde zvířecí doprovod na cestách v úvahu spíše pokud cestujete po vlastní ose nebo po republice. Jak to ale zařídit, abyste všichni přečkali tento pokus ve zdraví a bez větších nervů? Protože každý pes je jiný a vyše představy jistě taky, probereme si několik variant.

Cestování s malým psíkem nebo kočkou je v podstatě bezproblémové. Stačí si pořídit přenosnou bednu nebo speciální textilní tašku (jen pro zajímavost - klokanka na přenášení opravdu malých psíků stojí kolem 300 Kč a převozní taška se většinou "vejde" do 500 Kč) a hodit si je přes rameno. Přítomnost zvířete pak nemůže vadit ami případných spolucestujícím ve vlaku nebo autobuse. Vždy byste ale měli přepravci ohlásit, že vezete zvíře a poptat se na podmínky jeho převozu, aby nedocházelo ke zbytečných konfliktům.

Jedete-li autem a není-li váš psík zvyklý cestovat, měli byste uvažovat o pronájmu přepravní bedny. Koupit ji je totiž zbytečně drahé - rozhodně není levnější než pár tisíc a ty před dovolenou potřebujete jistě jinde víc. Navíc - co s tak objemnou věcí pak? Kam ji uložit?

Ale vraťme se k bedně - v nejbližším obchodě se zvířecími potřebami se zeptejte, zda je nepůjčují. Ptejte se i v okruhu známých. Rozdhodně ji budete potřebovat na cestu vlakem a pokud letíte, pak je také dobré psa navyknout na pobyt v ní.

Dejte si čas na přípravu

Chcete-li vyzkoušet, jak vám to letos o dovolené půjde a proto jste si naplánovali "jen" cestu po republice autem, stejně vám radíme, abyste se na to dobře připravili. Asi by bylo dobré konzultovat vše i s veterinářem, který poradí, jaké přípravky psa v případě potřeby zklidní, co podávat proti nevolnosti v autě, kterou mohou také zvířata trpět, jak často mu dopřát zastávky. Vy zase musíte vědět, že pes bude potřebovat i svojí výbavu - misku na pití během cesty, misku na žrádlo a jeho zásobu s sebou - ideální jsou granule, ovšem jestliže je na ně pes zvyklý.

Ať si vyberete jakoukoli variantu, měla by být kočka či pes v přepravce "doma" již před cestou - jen tak zůstanou klidní. Také ověřte, že jim "pasuje"- že si v ní mohou snadno lehnout, sednout či otočit. Při jízdě autem je také dobré vědět, že na trhu jsou i speciální pásy pro psy - vypadají jako kšíry, které se upnou do spon bezpečnostních pásů v autě. Při rychlém brždění je čtyřicetikilový pes v autě neřízenou střelou a kromě toho, že se může potlouct sám, může ohrozit i posádku. Ti, kteří chtějí pejska vozit volně v zavazadlovém prostoru, si mohou pořídit dělící síť nebo mříž (300 - 15 000 Kč).

Už jste jistě viděli auto, z jehož okénka čouhala psí hlava a rozevláté uši. Nedovolte svému pejskovi pobírat za jízdy volně po autě a mít hlavu z okénka - nejen že riskujete zánět spojivek a problémy s ušima, ale může vypadnout a ošklivě se zranit.

Zahraniční jízda

Pokud jste se rozhodli cestovat do zahraničí, musí mít zvíře platný mezinárodní průkaz, kde je doklad o řádném očkování na příslušný rok a ne příliš staré razítko veterináře které potvrzuje, že zvíře bylo před cestou řádně vyšetřeno, a že nevykazuje náznaky onemocnění. Některé země (např. Austrálie, V. Británie) však mají přísná kritéria a vyžadují několikatýdenní karanténu. Nikdy nevyrážejte na cesty bez toho, že byste si zjistili přesně jaké požadavky má země, do které jedete a také všechny, které budete projíždět. O cestě by měl vědět veterinář a měli byste mít s sebou vše potřebné - s naším vstupem do EU se mnohé zpřísnilo a konkrotizovalo, takže poopravte i své vžité informace. Zvířatům se nově zavádí i jakýsi cestovní pas. Na zjištění potřebných informací di dejte dost času dopředu, je to velmi podobné, jako když jedete s dítětem, které potřebuje ještě nutná očkování a čas na to, aby se ukázaly případné zdravotní reakce.

Připadají vám všechny přípravy na cestování s vašim pejskem nebo kočkou moc složité a raději byste přece jen volili variantu svěřit ho nějaké odborné péči po dobu vašé nepřítémnosti? Samozřejmě, že se můžete obrátit na některý ze zvířecích hotelů, kterých je dost. Některé útulky také přijímají "do podnájmu" tato zvířata, ovšem musíte počítat s tím, že pobyt přijde na zhruba stokorunu denně a v době dovolených je tak velký zájem, že je zapotřebí se objednat s příslušným předstihem. Nejlepší variantou samozřejmě zůstává svěřit "sirotky" někomu, koho dobře znají a s kým budou rádi nebo povolat "zálohy" a do svého bytu na potřebnou dobu nastěhovat třeba tetu nebo kamarádku, aby dělala zvířeti společnost a opatrovnici. Ovšem i tak platí, že by se měli znát a mít rádi.