Kreditní karta
Obrázek vrch

Kreditní karta

Home >> Finance >> Kreditní karta
Kreditní karta

V poslední době se ukazuje, že se nám zalíbilo žít na dluh. Pro mnoho z nás je příjemnější splácet různé půjčky, než abychom si našetřili a pak koupili za hotovost. Patříte-li mezi notorické "půjčovače", asi máte výhody jednotlivých druhů půjček zmáknutý, ovšem ne všichni jsou tak informováni - a přes to by si třeba teď potřebovali zalepit nějakou tu mezeru v rozpočtu. Dnes vám povíme o zajímavé možnosti - kreditních kartách. Řekneme si jak fungují, kde a za jakých podmínek k nim přijít a co vás všechno čeká, pokud se pro ně rozhodnete?

  • kreditní karta vypadá jako platební, kterou máte vystavenu k běžnému účtu, a stejně jako ona, může nést loga společností VISA, VISA Electron, MasterCard nebo Maestro
  • také si můžete díky ní vybírat peníze z bankomatu
  • její velkou výhodou je bezúročné období - tedy doba, kdy je úvěr poskytnut zdarma (bezúročně). Prakticky řečeno - banka vám "nabije" kartu jako kredit na mobilu, vy si tyhle peníze utratíte, ale pak je bance v určeném termínu vrátíte celé najednou zpět - pak proběhlo vše gratis a banka vám vlastně půjčila zadarmo. Pokud si splátky této půjčky rozložíte do delšího období, už se vám načítají koruny navíc.
  • Jak získat kreditku? Nejčastěji si banky dávají tyto požadavky: věk minimálně 18 let, občanství ČR a určitý měsíční příjem (banky určují individuálně). Bance musíte předložit požadované dokumenty, kterými jsou nejčastěji potvrzení o výši průměrného příjmu (zpravidla za poslední tři měsíce), doklad totožnosti, a v případě, že žádáte o kartu u jiné instituce, než u které máte veden svůj účet, také výpisy z účtu zpravidla za poslední tři měsíce.
  • Někdy jsou kreditní karty pouze "bonusem" pro klienty. Existují však i takové, u kterých kreditní kartu získáte i bez vlastnictví účtu.

Jak tedy postupovat ?

  • Nejprve si vyberte banku, u které chcete kreditní kartu získat, a kontaktujte nejbližší pobočku této banky, její informační centrum či internetové stránky, kde získáte podrobnější informace o podmínkách získání a vedení kreditní karty.
  • Jako další krok je nezbytné vyplnit žádost o vydání kreditní karty a doručit ji do banky.
  • Jestliže vámi zvolená banka vaši žádost pozitivně vyhodnotí, dostanete co nejdříve vyrozumění o tom, že vaše nová kreditní karta je připravena k vyzvednutí (zpravidla nejpozději do jednoho měsíce).
  • Kreditní kartu si potom můžete vyzvednou přímo na pobočce dané banky.
  • Podmínky pro získání kreditní karty jsou u každé banky jiné. Nejvíce informací o podmínkách získáte přímo na internetových stránkách jednotlivých bank v části věnované kreditním kartám. Veškeré informace získáte také na pobočkách bank. Kreditní karta je platná zpravidla 2 roky.

Je důležité se také informovat o tom, jaké služby vlastnictvím kreditní karty získáváte. K některým kreditním kartám je totiž poskytováno například pojištění či automatická výměna karty po skončení její platnosti, doplňkové karty apod.

Image