Lhota pískovna - jezero - koupání - fotogalerie
Obrázek vrch

Lhota

Home >> Koupání okolí Prahy >> Lhota

Poloha jezera:

Jezero Lhota se nachází cca 20 km severovýchodně od Prahy

GPS: Loc: 50°14 41.293"N, 14°40 3.633 E

Cesta z Prahy autem:

Z R10 sjedete na exitu 14 (Brandýs n. Labem, kasárny) a dáte se doleva (přejedete most přes dálnici). Jeďte pořád po hlavní až ke křižovatce kde se dáte na Mělník (silnice 331). Až vyjedete z Brandýsa, po levé straně budete míjet odbočku k Proboštským jezerům. Jedete ale stále rovně. Po chvíli se k vám vpravo přidá železniční trať a odbočka do obce Lhota. Odbočíte vpravo do obce, přejedete železniční přejezd. V obci Lhota jedete stále po hlavní až k odbočce vpravo, která je označena značkou jezera.

Popis jezera:

Jezero Lhota je antropogenní jezero, které vzniklo zatopením původní pískovny. Najdete ho 1 km východně od obce Lhota v okrese Praha východ ve Středočeském kraji. Vodní plocha se nachází v nadmořské výšce 172 m, její rozloha je 25 ha a hloubka jezera dosahuje maximálně 7 m, je tedy velmi mělké.

Břehy jsou od severozápadu až po jihovýchod tvořeny písčitými plážemi. Hladina je 2 až 3 m pod okolní krajinou, která je porostlá borovými lesy, v nichž jsou místy, zvláště na jihovýchodě přimíseny duby. Jen na severozápadě zasahuje skoro až k jezeru pole. Jezero nemá žádný povrchový přítok ani odtok.

Celé jezero je v letních měsících hojně využíváno jako přírodní koupaliště. Nedaleko severního břehu se nachází parkoviště, k němuž vede příjezdová silnice (dost špatné kvality) od obce Lhota. Vodní plocha s okolním lesem je oplocena a vstup do areálu je možný jen po zaplacení vstupného. V letních měsících je jezero Lhota určitě lepší alternativou pro koupání než aquapark. Už kvůli tomu, že jezero je poměrně velké a když máte sebou nafukovací člun nebo nafukovací matrace a doplavete doprostřed kde již nejsou lidé, je to skvělý relax. Jen doporučujeme použít opalovací krém aby idylka uprostřed jezera na člunu nebo matraci neměla nepříjemnou dohru v podobě spálených zad. Pláž a průzračně modrá voda opravdu připomíná dovolenou u moře. Za zmínku stojí, že jezero není oploceno jedním souvislým plotem, ale obsahuje několik vyměřených pozemků, které patří různým majitelům. Na severním břehu se nacházejí stánky s občerstvením, převlékárny, sociální zařízení a také půjčovna loděk a šlapadel. V severozápadním rohu areálu je kurt na plážový volejbal. Na východní části severního a celém východním břehu je nudistická pláž.

Zdroj - Wikipedie, text doplněn a upraven


Jezero Lhota - fotogalerie