Kupujeme boty
Obrázek vrch

Kupujeme boty

Home >> Koutek pro ženy >> Kupujeme boty



Svým nohám dopřejte pohodlíčko

Kdo jednou musel absolvovat den ve „španělské botě“, pak ví, jaké utrpení to je. Jak od puchýře na noze bolí celé tělo, jak už prostě nemůžete myslet na nic jiného…Prostě padnoucí bota je základ dobře prožitého dne a jak ukazují lékařské výzkumy, pak určitě i celého života, protože jen zdravá noha může nést zdravou páteř. Tudíž bystě měli při výběru bot myslet nejen na barvu, módní trendy a to, jak vás sluší, ale v první řadě jak pohodlná a zdravá pro vaši nohu je. Samozřejmě, že vás v tomto rozhodování nenecháme samotné. Shromáždili jsme pro vás mnoho rad jak poznat zdravotně nezávadnou obuv (to je odborný termín pro ony nikde netlačící a noze vyhovující botky) vybrat.

Jaká bota je ta správná?

Podle ortopedů by měla splňovat následující kritéria:

  • Měla by mít dostatečný prostor – hlavně v prstové části
  • svým materiálem a zpracováním by měla umožnit noze volný pohyb v oblasti kloubů (prstů i kotníku)
  • výška podpatku by měla být úměrná (špatně je žádný ale i příliš vysoký)
  • opatek by měl být pevný a dostatečně dlouhý
  • svršek obuvi by měl být anatomicky správně tvarovaný
  • materiál by měl být vyhovující i z hlediska hygienicko-zdravotnického, měl by být snadnou udržovatelný i co se čistoty týče hygieny
  • Sem patří kresba stavby boty s popiskem: Nevíte, co je opatek či svršek? Tato kresba vám představí všechny části boty.

Jak takovou botu vybrat?

Rozhodně nikdy nekupujte botu jen podle čísla, bez vyzkoušení! Musí vám padnout do délky i šířky. Před prsty byste měli mít ještě tzv. nadměrek, čili místo, které umožní prstům bez problémů se hýbat při chůzi. Jestli vás netlačí do šířky, to poznáte jedině tak, že se projdete po obchodě - proto žádné jen tak obutí v sedě, ale důkladné prověření boty při zátěži plnou vahou.

Pozorujte při výběru i to, jestli bota není příliš tuhá a neklade odpor noze při chůzi. V takové by se vám hůře chodilo, noha by byla velmi namáhána hlavně v oblasti nožní klenby a příčné klenby, čili by mohlo dojít k deformaci nohy. Na to obzvláště pozor v případě bot pro děti. V této souvislosti upozorňujeme na moderní botu s opravdu mohutnou podešví. Ta rozhodně do kategorie zdravé obouvání nepatří!

Jste celý den na nohou?

Jsou mezi námi tací, kteří celý den neposedí… Pokud se k tomu ještě pohybují po tvrdých chodnících a dlažbách, měli by tento fakt zohlednit i při výběru své obuvi. Testy ukázaly, že chůze po tvrdém zatěžuje patu až čtyřnásobným zvýšením tělesné hmotnosti. Zátěž však nezůstává jen na patě, ale přenáší se na celý pohybový aparát - tedy zabrat dostávají naše klouby, páteř, chrupavky, páteř…důsledkem je předčasné opotřebování, provázené bolestmi. Boty, které by měly vaše tělo od těchto nepříjemností uchránit by měly mít nejen správnou konstrukci podešve, ale ta by měla být z materiálu s dobrými tlumícími vlastnostmi (jde o pryž, PUR), pěnové vkládací stélky - nejlépe ještě s anatomickým tvarováním.

Jaký volit materiál?

Máte-li tu možnost, obouvejte se do bot z přírodních materiálů. Díky tomu bude vaše nožka v suchu a pohodlí. Právě přírodní materiály totiž mají neocenitelnou schopnost: sají a odvádějí pot a zároveň se dokáží natvarovat (do té správné míry) podle nohy. Na tomto místě je zapotřebí připomenout, že boty pro děti - kojence a batolata - se nesmí umělé materiály na boty používat, pro děti ve věku vyšším, kdy se ale noha ještě vyvíjí, se z nich mohou dělat pouze boty otevřených střihů nebo s bohatou perforací. Umělé materiály byste měli volit jen v případě, že počítáte s využitím boty do přírody, do plýskanice… zkrátka do nepohody. Ve všech ostatních případech dejte pozor, aby byla noha uvnitř od uměliny oddělena vrstvou savou, prodyšnou… Pokud tedy není otevřená, aby mohla noha dýchat!

Paní domu radí:

Obuv by jistě na žebříčku nejreklamovanějších výrobků zaujala velmi čelní (ne-li rovnou první) místo. Jestliže se chcete této jistě nemilé zkušenosti vyhnout, dobře si pročtěte následující řádky:
  • chcete-li koupit boty pro určitou příležitost, poraďte se s prodávajícím, jestli se pro to vám vybraný pár hodí (například společenská, sportovní či rekreační obuv)
  • u sportovní obuvi velmi záleží na jejím určení - a při chybném užívání se vaše šance reklamovat velmi snižují (halové boty nesmí ven…)
  • je lepší nechat si na účtence toto určení potvrdit písemně
  • pokud objevíte vadu, již boty dále nepoužívejte a odneste je do prodejny k reklamaci
  • v prodejně musí být po celý den někdo, kdo od vás reklamaci přijme
  • jestliže bude vaše reklamace odmítnuta a vy jste přesto přesvědčeni o její oprávněnosti, obraťte se na soudního znalce nebo zkušebnu. Potvrdí-li vám odborníci oprávněnost reklamace, neprodlemě se obraťte na soud.(Pokud rozhodne soud ve váš prospěch, musí vám prodávající nejen cenu obuvi, ale i náklady spojené s reklamací a případné škody, způsobené vadným zbožím.

Na podpatky zapomeňte!

Připadá vám, že bez lodiček na vysokém podpatku nejste dost sexy? Pak si představte jak budete vypadat za pár let. Dlouhodobé nošení "šteklů" vede k závažným a trvalým deformitám, které jsou většinou odstraňovány operačně: - vysoké podpatky ženou prsty do špičky, tlačí prsty k sobě a dochází k vbočování palce, palec ohýbá prsty a ty se postupně deformují také. Postavení nohy v takové botě vede k rozpadu příčné klenby, která je provázena bolestmi.Také se zkracuje Achilovka a trvale se zkracuje sval na lýtku.

Jaksi udržet zdravé nohy ?

Na dobu, kdy jste nejdéle na nohách (do práce, pro volný čas, domů…) si kupte opravdu zdravotně nezávadnou a pohodlnou obuv. Z těch civilních jsou to například výrobky firem Birkenstock, Komfort, Scholl, Bama, Baťa. Jestli si myslíte, že nejzdravější je chodit úplně bez bot, chceme vás upozornit, že to platí pouze pro případ, že chodíte po nerovném terénu. Neplatí to v žádném případě pro tvrdý a rovný povrch - koberec, lino… Volně lze použít fotky: Červené: Ideálně vybraná obuv by vám neměla zmrazit úsměv na tváři ani po celodenním "poklusu".